2013/14 > Italien 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Italien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Frankriken
Monaco
Schweiz
Österrike
Slovenien

Italien
 
Kroatien
Malta Grekland

Ancona, Teatro delle Muse  / 

L'elisir d'amore (Donizetti) 31 Jan-2 FebDir.: Jader Bignamini; Prod.: Arnaud Bernard
Rigoletto (Verdi) 15 FebDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Alessandro Talevi
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Il trovatore (Verdi) 1-3 SepDir.: Andreas Ryter
Maria de Rudenz (Donizetti) 20-22 SepDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Francesco Bellotto
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-13 OktDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Un ballo in maschera (Verdi) 8-10 NovDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
La finta semplice (Varriale) 24 NovDir.: Paolo Belloli; Prod.: Paolo Andreoni
Sogno di un valzer (Straus) 19 JanDir.: Maria Galantino; Prod.: Corrado Abbati
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 SepDir.: Roberto Tolomelli; Prod.: Francesco Bellotto
Betly (Donizetti) 27 Sep-8 OktDir.: Giovanni Battista Rigon; Prod.: Luigi Barilone
Tosca (Puccini) 10-12 OktDir.: Fabio Mastrangelo; Prod.: Hugo De Ana
Torquato Tasso (Donizetti) 7-9 NovDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Dieter Kaegi
Bolzano, Teatro Comunale  / 
War Sum Up (Ratniece) 11 SepDir.: Kaspars Putnins; Prod.: Kirsten Dehlholm
La bohème (Puccini) 26-27 NovDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Ivan Stefanutti
Die Zauberflöte (Mozart) 11-12 JanDir.: Ekhart Wycik; Prod.: Michela Lucenti
Biedermann und die Brandstifter (Voseček) 25 FebDir.: Walter Kobéra; Prod.: Béatrice Lachaussée
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-31 MajDir.: Marius Burkert; Prod.: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 OktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Otello (Verdi) 25-27 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano de Luca
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Nov-1 DecDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 13-15 DecDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Otello (Verdi) 26-28 SepDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano de Luca
La finta semplice (Mozart) 17-19 OktDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-23 NovDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 6-8 DecDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 JanDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Aida (Verdi) 1 MarDir.: Pietro Billi; Prod.: Stefano Simone Pintor
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Otello (Verdi) 2-6 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano De Luca
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-20 OktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 15-17 NovDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 28-30 NovDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
La finta semplice (Mozart) 6-8 DecDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Fano, Teatro della Fortuna  / 
Carmen (Bizet) 24-26 JanDir.: Marco Boemi; Prod.: Francesco Esposito
Rigoletto (Verdi) 21 FebDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Alessandro Talevi
Genova, Opera di Genova  / 
Rigoletto (Verdi) 13-24 NovDir.: Fabio Luisi; Prod.: Rolando Panerai
Otello (Verdi) 27 Dec-5 JanDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Davide Livermore
Madama Butterfly (Puccini) 18 Feb-2 MarDir.: Valerio Galli; Prod.: Daniela Dessì
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-18 MarDir.: Johannes Wildner; Prod.: Marco Spada
La bohème (Puccini) 5-16 AprDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Augusto Fornari
Carmen (Bizet) 9-31 MajDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Davide Livermore
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-22 JunDir.: Bruno Campanella / Alvise Casellati; Prod.: Filippo Crivelli
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Gott segne den König! (concert) (Spontini) 25 Okt
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
L'arlesiana (Cilea) 27-29 SepDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Rosetta Cucchi
Falstaff (Verdi) 22-24 NovDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Marco Spada
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Carmen (Bizet) 14 NovDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Francesco Esposito
La duchessa di Chicago (Kálmán) 26 JanDir.: Maurizio Bogliolo; Prod.: Marco Prosperini
I racconti di Hoffmann (Offenbach) 13-14 FebDir.: Guy Condette; Prod.: Nicola Zorzi
Tosca (Puccini) 21-22 MajDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Renato Bonaiuto
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Carmen (Bizet) 23-24 NovDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Francesco Esposito
Falstaff (Verdi) 13-15 DecDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 7-9 FebDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Italo Nunziata
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22-23 FebDir.: Guy Condette; Prod.: Nicola Zorzi
Madama Butterfly (Puccini) 6 Apr
Massa Maritima, Lirica in Piazza  / 
Rigoletto (Verdi) 1-3 AugDir.: Claudio Maria Micheli; Prod.: Renato Bonajuto
Il trovatore (Verdi) 2-4 AugDir.: Claudio Maria Micheli / Maurizio Morgantini; Prod.: Guido Zamara
Messina, Teatro Vittorio Emanuele  / 
La bohème (Puccini) 10-14 DecDir.: Elio Orciuolo; Prod.: Aldo Tarabella
Milano, Teatro alla Scala  / 
La traviata (Verdi) 7 Dec-4 JanDir.: Daniele Gatti; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-28 FebDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Mary Zimmerman
Il trovatore (Verdi) 15 Feb-7 MarDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Hugo De Ana
La fidanzata dello Zar (Rimsky-Korsakov) 2-14 MarDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Les troyens (Berlioz) 8-30 AprDir.: Antonio Pappano; Prod.: David McVicar
Elektra (Strauss) 18 Maj-10 JunDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 19 Jun-18 JulDir.: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; Prod.: Claus Guth
Le comte Ory (Rossini) 4-21 JulDir.: Donato Renzetti; Prod.: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 31 Okt-19 NovDir.: Stefano Ranzani / Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Modena, Teatro Comunale  / 
I vespri siciliani (Verdi) 22-24 NovDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 30 Nov-1 DecDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Olimpia 2000 (Molinelli) 15 DecDir.: Roberto Molinelli; Prod.: Loredana Parrella
La clemenza di Tito (Mozart) 7-9 FebDir.: Eric Hull; Prod.: Walter Pagliaro
Simon Boccanegra (Verdi) 21-23 MarDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Riccardo Canessa
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 AprDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Fabio Sparvoli
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Aida (Verdi) 5-17 DecDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Franco Dragone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-29 JanDir.: Bruno Campanella; Prod.: Mariano Bauduin(original), Filippo Crivelli(revival)
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Feb-9 MarDir.: John Axelrod; Prod.: Michal Znaniecki
Otello (Verdi) 13-29 AprDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Henning Brockhaus
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Maj-8 JunDir.: Nello Santi; Prod.: Daniele Finzi Pasca
Don Checco (Giosa) 25 Sep-3 OktDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Lorenzo Amato
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-12 OktDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Riccardo Canessa
Salome (Strauss) 15-26 NovDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Manfred Schweigkofler
Novara, Teatro Coccia  / 
Macbeth (Verdi) 4-6 OktDir.: Giuseppe Sabbatini; Prod.: Dario Argento
Norma (Bellini) 6-8 DecDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Alberto Fassini(original), Vittorio Borrelli(revival)
Tosca (Puccini) 17-19 JanDir.: Valerio Galli; Prod.: Fabio Ceresa
Padova, Teatro Verdi  / 
Lucrezia Borgia (Donizetti) 20-22 SepDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Giulio Ciabatti
Rigoletto (Verdi) 18-20 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano Poda
Tosca (Puccini) 23-27 DecDir.: Fabio Mastrangelo; Prod.: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 1-11 OktDir.: Jader Bignamini; Prod.: Hugo De Ana
Falstaff (Verdi) 12-26 OktDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Renato Bruson, Marina Bianchi
I masnadieri (Verdi) 18-27 OktDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Leo Muscato
Concert (Verdi) 29 OktDir.: Donato Renzetti
Messa da Requiem (Verdi) 31 OktDir.: Daniele Gatti
Pagliacci (Leoncavallo) 12-26 JanDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Federico Grazzini
Gianni Schicchi (Puccini) 12-26 JanDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Federico Grazzini
La cambiale di matrimonio (Rossini) 21-28 FebDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Andrea Cigni
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 31 Mar-6 AprDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Fabio Sparvoli
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Otello (Verdi) 10-12 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano De Luca
La finta semplice (Mozart) 23-24 OktDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Tancredi (Rossini) 22-24 NovDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
Der fliegende Holländer (Wagner) 9-11 DecDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-20 JanDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Sogno di un valzer (Straus) 28 Jan
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Luisa Miller (Verdi) 12-15 OktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Leo Nucci
I vespri siciliani (Verdi) 29 Nov-1 DecDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 2-4 FebDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
La vedova allegra (Lehár) 14-16 FebDir.: Christopher Franklin / Andrea Sanguineti; Prod.: Nicola Berloffa
Simon Boccanegra (Verdi) 14-16 MarDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Riccardo Canessa
Gianni Schicchi (Puccini) 9-11 MajDir.: Fabrizio Dorsi; Prod.: Flavio Ambrosini
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
La forza del destino (Verdi) 11-13 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Renato Bonajuto
Tosca (Puccini) 29 Nov-1 DecDir.: Nahel Al Halabi; Prod.: Riccardo Canessa
Carmen (Bizet) 11-12 JanDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Francesco Esposito
Il Flaminio (Pergolesi) 22 JanDir.: Federico Bardazzi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-9 FebDir.: Guy Condette; Prod.: Nicola Zorzi
Andrea Chénier (Giordano) 7-9 MarDir.: Elio Orciuolo; Prod.: Marco Spada
Il mantello (Chailly) 14 MarProd.: Stefano Mecenate
Amici (Bellisario) 14 MarProd.: Stefano Mecenate
Si camminava sull'Arno (Simoni) 4 AprProd.: Lorenzo Mucci
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Macbeth (Verdi) 8-16 NovDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Otello (Verdi) 9-16 NovDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Falstaff (Verdi) 10-17 NovDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Luisa Miller (Verdi) 24-26 JanDir.: Donato Renzetti; Prod.: Leo Nucci
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 15-16 FebDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 15-16 MarDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Italo Nunziata
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
I vespri siciliani (Verdi) 8-10 NovDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Davide Livermore
My Fair Lady (Loewe) 29 Nov-1 DecDir.: Emanuele Friello; Prod.: Massimo Romeo Piparo
La clemenza di Tito (Mozart) 14-16 FebDir.: Eric Hull; Prod.: Walter Pagliaro
La duchessa di Chicago (Kálmán) 21-23 FebDir.: Maurizio Bogliolo; Prod.: Marco Prosperini
Tosca (Puccini) 14-16 MarDir.: Alberto Veronesi; Prod.: Daniele Abbado
La cambiale di matrimonio (Rossini) 28-30 MarDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Andrea Cigni
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Ernani (Verdi) 27 Nov-14 DecDir.: Riccardo Muti; Prod.: Hugo De Ana
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 30 Jan-6 FebDir.: Charles Dutoit; Prod.: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 30 Jan-6 FebDir.: Charles Dutoit; Prod.: Laurent Pelly
La petite messe solennelle (Rossini) 5 FebDir.: Roberto Gabbiani
Manon Lescaut (Puccini) 27 Feb-8 MarDir.: Riccardo Muti; Prod.: Chiara Muti
Maometto II (Rossini) 28 Mar-8 AprDir.: Roberto Abbado; Prod.: Pier Luigi Pizzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 MajDir.: Donato Renzetti; Prod.: Ruggero Cappuccio
Carmen (Bizet) 18-28 JunDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Emilio Sagi
The Prodigal Son (Britten) 4 JulDir.: James Conlon; Prod.: Mario Martone
Rigoletto (Verdi) 21-31 OktDir.: Renato Palumbo; Prod.: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Peter Grimes (concert) (Britten) 26-30 OktDir.: Antonio Pappano
Rovigo, Teatro Sociale  / 
Tosca (Puccini) 8-13 OktDir.: Fabio Mastrangelo; Prod.: Hugo De Ana(original),Giulio Ciabatti(revival)
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 13-17 NovDir.: José Antonio Montaño; Prod.: Italo Nunziata
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-12 JanDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Il campiello (Wolf-Ferrari) 14-16 FebDir.: Stefano Romani; Prod.: Paolo Trevisi
The Water Babies (Furlani) 20-23 MarDir.: Stefano Romani; Prod.: Federico Bertolani
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Falstaff (Verdi) 11-15 OktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Marco Spada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 OktDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Alessio Pizzech
Così fan tutte (Mozart) 15-17 NovDir.: Giovanni Battista Rigon; Prod.: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-8 DecDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Henning Brockhaus
Carmen (Bizet) 10-12 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 31 Okt-2 Nov
Salome (Strauss) 21-23 Nov
Adriana Lecouvreur (Cilea) 5-7 Dec
Savona, Opera Giocosa  / 
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 20 OktDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
La serva padrona (Pergolesi) 9 NovDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Jacopo Marchisio
Il maestro di cappella (Cimarosa) 9 NovDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Jacopo Marchisio
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Euridice e Orfeo (Scapucci) 13-15 SepDir.: Marco Angius; Prod.: Giorgio Bongiovanni
Doglie (Sannicandro) 13-15 SepDir.: Marco Angius; Prod.: Sandra De Falco
Grilletta e Porsugnacco (Orlandini) 20-22 SepDir.: Francesco Massimi; Prod.: Giorgio Bongiovanni
Tosca (Puccini) 24-29 SepDir.: Carlo Palleschi; Prod.: Lucio Gabriele Dolcini
Così fan tutte (concert) (Mozart) 13 OktDir.: Antonio Cipriani
Torino, Teatro Regio  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 9-23 OktDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Vittorio Borrelli(original), Sylvano Bussotti(revival)
Rigoletto (Verdi) 17-25 OktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Fabio Banfo(original), Anna Maria Bruzzese(revival)
La traviata (Verdi) 18-27 OktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-17 NovDir.: Alessandro de Marchi; Prod.: Vittorio Borrelli
Concert (Verdi) 18-22 DecDir.: Gianandrea Noseda
Il flauto magico (Mozart) 10-21 JanDir.: Christian Arming; Prod.: Roberto Andò
Madama Butterfly (Puccini) 1-6 FebDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Damiano Michieletto
Turandot (Puccini) 12-27 FebDir.: Pinchas Steinberg / Giampaolo Bisanti; Prod.: Giuliano Montaldo
Tosca (Puccini) 13-18 MarDir.: Renato Palumbo; Prod.: Jean-Louis Grinda
Gianni Schicchi (Puccini) 21-30 MarDir.: Stefan Anton Reck; Prod.: Vittorio Borrelli
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 21-30 MarDir.: Stefan Anton Reck; Prod.: Vittorio Borrelli
L'arca di Noè (Britten) 7 AprDir.: Carlo Bertola; Prod.: Elisabetta Marini
Guglielmo Tell (Rossini) 7-18 MajDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Graham Vick
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-22 JunDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: David McVicar
La vedova allegra (Lehár) 27 Jun-6 JulDir.: Christoph Campestrini; Prod.: Hugo De Ana
Treviso, Teatro Comunale  / 
La bohème (Puccini) 2-6 OktDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Ivan Stefanutti
Rigoletto (Verdi) 20-24 NovDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Patrizia Di Paolo
La cenerentola (Rossini) 29 Jan-2 FebDir.: Sergio Alapont; Prod.: Lorenzo Regazzo
Trieste, Teatro Verdi  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 9-18 JanDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Massimo Gasparòn
L'occasione fa il ladro (Rossini) 11-18 FebDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Elisabetta Brusa
Madama Butterfly (Puccini) 27 Feb-8 MarDir.: Donato Renzetti; Prod.: Giulio Ciabatti
La traviata (Verdi) 21 Mar-1 AprDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Henning Brockhaus
Attila (Verdi) 23-31 MajDir.: Donato Renzetti; Prod.: Enrico Stinchelli
Il paese del sorriso (Lehár) 17-28 JunDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Damiano Michieletto
Il re pastore (Mozart) 24 Okt-2 NovDir.: Francesco Lanzillotta
Venezia, La Fenice  / 
L'Africaine (Meyerbeer) 23 Nov-1 DecDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Leo Muscato
La scala di seta (Rossini) 17-31 JanDir.: Alessandro de Marchi; Prod.: Bepi Morassi
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Jan-1 FebDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
La traviata (Verdi) 15 Feb-15 MarDir.: Diego Matheuz / Stefano Rabaglia; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 Feb-20 MarDir.: Giovanni Battista Rigon; Prod.: Bepi Morassi
Il campiello (Wolf-Ferrari) 28 Feb-11 MarDir.: Stefano Romani; Prod.: Paolo Trevisi
Elegy for Young Lovers (Henze) 27 Mar-6 AprDir.: Jonathan Webb; Prod.: Pier Luigi Pizzi
La bohème (Puccini) 19 Apr-30 MajDir.: Jader Bignamini; Prod.: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 26 Apr-1 JunDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Àlex Rigola
Tosca (Puccini) 16-31 MajDir.: Daniele Callegari; Prod.: Serena Sinigaglia
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Jun-5 JulDir.: Diego Matheuz; Prod.: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 26 Aug-7 DecDir.: Daniele Rustioni / Diego Matheuz; Prod.: Robert Carsen
Il trovatore (Verdi) 12-28 SepDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Lorenzo Mariani
L'inganno felice (Rossini) 18-27 SepDir.: Stefano Montanari; Prod.: Bepi Morassi
Don Giovanni (Mozart) 10-19 OktDir.: Stefano Montanari; Prod.: Damiano Michieletto
La porta della legge (Sciarrino) 24 Okt-2 Nov
Simon Boccanegra (Verdi) 22 Nov-6 DecDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Andrea De Rosa
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 14-20 JanDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Arnaud Bernard
Il signor Bruschino (Rossini) 23-31 JanProd.: Bepi Morassi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Jan-19 FebDir.: Omer Meir Wellber
Don Pasquale (Donizetti) 8-22 FebDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Italo Nunziata
La traviata (Verdi) 13 Feb-4 OktDir.: Omer Meir Wellber / Gaetano d’Espinosa / Riccardo Frizza; Prod.: Robert Carsen
Alceste (Gluck) 20-28 MarDir.: Guillaume Tourniaire; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Madama Butterfly (Puccini) 8-31 MajDir.: Jader Bignamini; Prod.: Alex Rigola
Norma (Bellini) 20 Maj-6 JunDir.: Gaetano d'Espinosa
Juditha Triumphans (Vivaldi) 19-27 JunDir.: Stefano Montanari; Prod.: Elena Barbalich
La scala di seta (Rossini) 20-28 JunProd.: Bepi Morassi
Otello (Verdi) 7-12 JulProd.: Francesco Micheli
Tosca (Puccini) 28 Aug-2 OktDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Serena Sinigaglia
La cambiale di matrimonio (Rossini) 12-26 SepProd.: Ezio Dara
Il medico dei pazzi (Battistelli) 6-13 OktDir.: Diego Matheuz; Prod.: Andrea De Rosa
Die Zauberflöte (Mozart) 20-31 OktDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Micheletto
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Don Pasquale (Donizetti) 13-22 DecDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Antonio Albanese
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-9 FebDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Pier Luigi Pizzi
La vedova allegra (Lehár) 2-9 MarDir.: Roberto Gianola; Prod.: Gino Landi
Maria Stuarda (Donizetti) 6-13 AprDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 9-16 NovDir.: Xu Zhong; Prod.: Francesco Maestrini