2013/14 > Ryssland 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Ryssland

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Finland
Estland
Lettland
Vitryssland

Ryssland
 
USA
Ukraina
Georgien
Azerbaijan
Kazakstan Japan

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Boris Godunov (Musorgsky) 20 Sep-2 FebDir.: Valeriy Voronin; Prod.: Konstantin Balakin
Otello (Verdi) 25 Okt-30 AprDir.: Valeriy Voronin; Prod.: Konstantin Balakin
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 30 Okt-11 Dec
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Nov-28 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 13 Nov-21 Mar
La traviata (Verdi) 12 Feb-18 Apr
María de Buenos Aires (Piazzolla) 13 Feb-11 Mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 10-12 Apr
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-7 JunDir.: Michael Güttler; Prod.: Paul Curran
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 Sep-24 Maj
La traviata (Verdi) 27 Sep-15 Maj
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 29 Sep-10 Jun
La bohème (Puccini) 1 Okt-14 Mar
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 2 Okt-5 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 3 Okt-22 Maj
Otello (Verdi) 8 Okt-19 JunDir.: Pavel Klinichev; Prod.: Igor Uschakov
Le comte Ory (Rossini) 15 Okt-21 Jun
Tosca (Puccini) 18 Okt-29 Maj
Don Giovanni (Mozart) 22 Okt-3 Maj
Prince Igor (Borodin) 26 Okt-8 Maj
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Okt-31 Maj
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 31 Okt-8 Apr
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 Nov-6 Maj
Boris Godunov (Musorgsky) 10 Dec-17 MajDir.: Michael Güttler; Prod.: Alexander Titel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Dec-9 Apr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27-28 Dec
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Apr-5 Jun
Izhevsk, State Opera and Ballet Theatre of Udmurt Republic  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 5 Feb-9 AprDir.: Andrey Gordeyev
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
Tosca (Puccini) 25 Sep
Madama Butterfly (Puccini) 2 Okt
Carmen (Bizet) 4 Okt-8 Feb
The Pearl Fishers (Bizet) 20 NovDir.: Marco Boemi; Prod.: Vernon Mound
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Nov-13 FebDir.: Renat Salavatov; Prod.: Michael Pandzhavize
Requiem (Verdi) 27 Nov
La traviata (Verdi) 6 Dec-22 AprDir.: Marco Boemi; Prod.: Jeannette Aster
Rigoletto (Verdi) 8 Dec-9 FebDir.: Renat Salavatov; Prod.: Michael Pandzhavize
Nabucco (Verdi) 11 DecDir.: Marco Boemi; Prod.: Denis Krief
Il trovatore (Verdi) 13 DecDir.: Marco Boemi; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Dec-11 FebDir.: Renat Salavatov; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Veselá Vdova (Lehár) 20 Dec
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-3 Feb
Porgy and Bess (Gershwin) 5 Feb
Aida (Verdi) 7 Feb
Turandot (Puccini) 15 Feb
The Love of the Poet (Akhiyarova) 24 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Apr
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 18 Sep-25 MajDir.: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Prod.: Yuliana Malkhasyants
Rigoletto (Verdi) 25 Sep-21 FebDir.: Grigor Palikarov / Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Plamen Kartalov
Carmen (Bizet) 29 Sep-18 MajDir.: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Prod.: Vyacheslav Tsyupa
La traviata (Verdi) 2 Okt-11 MajDir.: Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Vyacheslav Tsyupa
Madama Butterfly (Puccini) 6 Okt-26 AprDir.: Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Gennadiy Malkhasyants
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Okt-7 MajDir.: Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Aleksandr Fedorov
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Okt-13 AprDir.: Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Boris Ryabikin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 Okt-30 MarDir.: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Prod.: Vyacheslav Tsyupa
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Nov-4 MajDir.: Anatoliy Chepurnoy; Prod.: Nadezhda Stolbova
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Dec-14 MajDir.: Yevgeniy Brazhnik; Prod.: Alexander Petrov
Pagliacci (Leoncavallo) 22 DecDir.: Aleksandr Kosinskiy
Concert (Strauss,J) 4 Jan
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 10 Jan-2 Mar
Concert (Kalman,E) 11 Jan-14 Feb
Boris Godunov (Musorgsky) 7-8 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27-28 Feb
Iolanta (Tchaikovsky,P) 2 Apr
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17-22 SepDir.: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; Prod.: Valery Fokin
La sonnambula (Bellini) 26 Sep-13 AprDir.: Julian Reynolds / Alexander Soloviev / Enrique Mazzola; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Okt-25 JulDir.: Pavel Sorokin / Vassily Sinaisky; Prod.: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 16-24 OktDir.: Vassily Sinaisky / Alexei Bogorad; Prod.: Peter Konwitschny(original), Nina Gühlstorff(revival)
Tosca (Puccini) 26 Okt-27 JulDir.: Pavel Klinichev / Alexei Bogorad / Robert Treviño; Prod.: Boris Pokrovsky
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 31 Okt-11 MajDir.: Alexander Soloviev / Pavel Klinichev; Prod.: Kirill Serebrennikov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5 Nov-5 JanDir.: Alexei Bogorad / Alexander Soloviev; Prod.: Antony McDonald
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Nov-14 JunDir.: Konstantin Khvatynets / Pavel Sorokin; Prod.: Georgy Ansimov
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-17 NovDir.: Alan Buribayev; Prod.: Peter Ustinov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Nov-12 JunDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La traviata (Verdi) 26 Nov-20 JulDir.: Vassily Sinaisky / Laurent Campellone / Pavel Klinichev; Prod.: Francesca Zambello
La bohème (Puccini) 4 Dec-8 JunDir.: Kirill Karabits; Prod.: Federik Mirdita
Don Carlos (Verdi) 17 Dec-29 JunDir.: Robert Treviño / Giacomo Sagripanti; Prod.: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Dec-16 MarDir.: Christoph-Mathias Mueller; Prod.: Vasily Barkhatov
Nabucco (Verdi) 15-18 JanDir.: Alexander Soloviev; Prod.: Mikhail Kislyarov
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 19 Jan
Don Quichotte (Massenet) 26 JanDir.: Valery Gergiev; Prod.: Yannis Kokkos
Turandot (Puccini) 28 Jan-9 JulDir.: Marco Guidarini / Pavel Sorokin; Prod.: Francesca Zambello
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 22 Feb-9 JulDir.: Gennadi Rozhdestvensky; Prod.: Julia Pevzner
The Fiery Angel (Prokofiev) 28 Feb-2 MarDir.: Michail Jurowski; Prod.: Francesca Zambello
Carmen (Bizet) 5 Mar-22 JunDir.: Laurent Campellone / Pavel Sorokin; Prod.: David Pountney
Die Zauberflöte (Mozart) 19-23 MarDir.: Anton Grishanin; Prod.: Graham Vick
The Enchantress (Tchaikovsky,P) 2-6 AprDir.: Alexander Lazarev; Prod.: Alexander Titel
Mass (Bernstein) 11 AprProd.: Rēzija Kalniņa
Prince Igor (Borodin) 24-26 AprDir.: Pavel Klinichev; Prod.: Yuri Lyubimov
Così fan tutte (Mozart) 24 Maj-1 JunProd.: Floris Visser
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 Okt-6 MarDir.: Alexander Soloviev; Prod.: Mikhail Polischuk
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Dec-1 AprDir.: Gintaras Rinkevicius / Yaroslav Tkalenko; Prod.: Ivan Popovsky
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Jan-21 FebDir.: Yaroslav Tkalenko; Prod.: Andris Liepa
Moscow, Helikon-Opera  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Sep-25 MajDir.: Valery Kiryanov; Prod.: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 18 Sep-28 MajDir.: Valery Kritskov; Prod.: Oleg Iliyn
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 SepDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 4-6 OktDir.: Kirill Tikhonov; Prod.: Dmitry Bertman
Falstaff (Verdi) 18-20 OktDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Dmitry Bertman
Bauernkantate (Bach,JS) 30 Okt-11 JunDir.: Ekaterina Vasheruk; Prod.: Alexander Borodovsky
Rasputin (Reise) 8-9 NovDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 NovDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Nov-1 DecDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Dmitry Bertman
Siberia (Giordano) 6-8 DecDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 12-15 DecDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-29 DecDir.: Mstislav Rostropovich; Prod.: Dmitry Bertman
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23-26 Jan
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Jan-2 Feb
Aida (Verdi) 4 Feb
Vampuka (Ehrenberg) 7-9 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13-16 Feb
Boris Godunov (Musorgsky) 13-16 Mar
Concert (Kalman,E) 20-23 Mar
Vec Makropulos (Janáček) 28-30 MarDir.: Konstantin Khvatynets; Prod.: Dmitry Bertman
Lulu (Berg) 18-20 AprProd.: Dmitry Bertman
La finta giardiniera (Mozart) 6 Maj
The Nightingale (Stravinsky) 7 Maj
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15-17 Maj
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-8 Jun
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 19-22 Jun
Carmen (Bizet) 26-29 Jun
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Aug-18 AprDir.: Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; Prod.: Sergey Artsibashev
La traviata (Verdi) 28 Aug-29 MajDir.: Dmitry Volosnikov; Prod.: Alla Sigalova
Rigoletto (Verdi) 3 Sep-16 MarDir.: Evgeny Samoilov / Fabio Mastrangelo; Prod.: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Sep-26 FebDir.: Dmitry Volosnikov; Prod.: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 11 Sep-21 MarDir.: Evgeny Samoilov; Prod.: Andrejs Žagars
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 19 Sep-29 AprDir.: Laurent Campellone
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 19 Sep-29 AprDir.: Laurent Campellone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Sep-30 MajDir.: Vasily Valitov, Evgeny Samoilov; Prod.: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 Sep-20 DecDir.: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; Prod.: Marco Gandini
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Sep-30 Apr
Monsieur Choufleuri restera chez lui le ... (Offenbach) 25 SepDir.: Vasily Valitov; Prod.: Gennady Shaposhnikov
Norma (Bellini) 27 Sep-11 MarDir.: Evgeny Samoilov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 Okt-9 FebDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Ekaterina Vasilyova
Lohengrin (Wagner) 1 NovDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Kasper Holten
Tristan und Isolde (Wagner) 3 Nov-16 AprDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 6 NovDir.: Andrey Lebedev; Prod.: Ivan Fadeyev
La cenerentola (Rossini) 14 NovDir.: Dmitry Volosnikov; Prod.: Victor Gerasimenko
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 29 Nov-2 MarDir.: Alexandru Samoilă; Prod.: Yuri Alexandrov
Prince Igor (Borodin) 8 Dec-5 Maj
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18 Dec
Faust (concert) (Gounod) 17 Jan
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 21 Jan
The Demon (concert) (Rubinstein) 22 Jan
Salome (concert) (Strauss) 23 JanDir.: Evgeny Samoilov
Operetta anthology (Strauss,J) 12 Mar-6 Maj
Requiem (Mozart) 27 Mar
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 29-30 Mar
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 12 AprProd.: Yuri Grymov
Capriccio (Strauss) 24 Apr
The School for Wives (Martynov) 20-22 MajDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Yuri Lyubimov, Igor Ushakov
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Maj
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Tannhäuser (Wagner) 27 Sep-24 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Andrejs Žagars
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Okt-18 Maj
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Okt-9 MarDir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Okt-19 AprDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 8 Okt-4 MajDir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 20 Okt-19 JunDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
The Demon (Rubinstein) 23 Okt-27 AprDir.: Anton Grishanin; Prod.: Gennady Trostyanetsky
Madama Butterfly (Puccini) 24 Okt-25 MajDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Okt-30 MajDir.: Vladimir Agronsky; Prod.: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 Okt-16 MajDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 2 Nov-23 FebDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Nov-21 MajProd.: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 10 Nov-22 MajDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 Nov-24 AprDir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Nov-18 JunDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Adolf Shapiro
May Night (Rimsky-Korsakov) 4 Dec-16 MarDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
Socrate (Satie) 7 Dec-14 Feb
Le pauvre matelot (Milhaud) 7 Dec-14 Feb
The Merry Widow (Lehár) 18 Dec-22 JanDir.: Timur Zangiev
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 20 Dec-7 Jan
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 Dec-12 FebDir.: Felix Korobov; Prod.: Lev Mikhailov
Così fan tutte (Mozart) 19 Jan-18 AprDir.: Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
Le cinesi (Gluck) 21 Feb-16 JunDir.: Peter Aidu; Prod.: Georgy Isaakyan
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 21 Feb-16 JunDir.: Peter Aidu; Prod.: Anatoly Ledukhovsky
Aida (Verdi) 11-16 AprDir.: Felix Korobov; Prod.: Peter Stein
Werther (Massenet) 26 AprDir.: Felix Korobov; Prod.: Mikhail Bychkov
Don Giovanni (Mozart) 10-14 Jun
Nizhni Novgorod, State Academic Opera and Ballet Theatre named after Pushkin  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 18 SepDir.: Vladimir Boykov; Prod.: Otar Dadishkiliani
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 Sep-29 Dec
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 2 Okt
Veselá Vdova (Lehár) 5 Okt-13 Apr
Carmen (Bizet) 10 Okt-12 MarDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Olga Ivanova
La traviata (Verdi) 16 Okt-5 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Okt-15 Feb
Rusalka (Dargomizhsky) 26 Okt-20 Nov
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 27 Okt-14 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 Okt-15 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 3 NovDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Vadim Milkov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Nov-10 AprDir.: Vladimir Boykov; Prod.: Oleg Dolgopolov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Nov-25 JanDir.: Vladimir Boykov; Prod.: Olga Ivanova
Aida (Verdi) 28 Nov-20 AprDir.: Sergey Vanteyev; Prod.: Otar Dadishkiliani
Tosca (Puccini) 6 Dec-16 AprDir.: Vladimir Boykov; Prod.: Mikhail Mordvinov
Prince Igor (Borodin) 10 JanDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Otar Dadishkiliani
Ivan Susanin (Glinka) 23 Jan-3 AprDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Otar Dadishkiliani
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 31 JanDir.: Yevgeniy Sheyko
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 FebDir.: Sergey Vanteyev; Prod.: Otar Dadishkiliani
Otello (Verdi) 13 FebDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Vadim Milkov
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
Mass (Bernstein) 17 Sep-27 Mar
The Little Tower Chamber (Polskiy) 21 Sep-25 Maj
Carmen (Bizet) 25 Sep-14 Maj
Prince Igor (Borodin) 28 Sep-18 Maj
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 29 Sep-3 Maj
La traviata (Verdi) 1 Okt-28 Maj
Rigoletto (Verdi) 8 Okt-27 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 10 Okt-19 Feb
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 12 Okt
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 16 Okt-25 Feb
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Okt
Aleko (Rachmaninov) 18 Okt
La serva padrona (Pergolesi) 19 Okt
Iolanta (Tchaikovsky,P) 22 Okt-5 Maj
Mavra (Stravinsky) 23 Okt-20 Maj
La cambiale di matrimonio (Rossini) 23 Okt-20 Maj
Tosca (Puccini) 24 Okt-16 Jan
Gianni Schicchi (Puccini) 26 Okt-15 Maj
Prima la musica, poi le parole (=) 26 Okt-15 Maj
Faust (Gounod) 31 Okt-9 Mar
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 10 Nov-23 Feb
La bohème (Puccini) 16 Nov-5 Dec
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Nov-10 Maj
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 23 Nov-23 Mar
The Tale of the Pope and of His Workman Balda (Kravchenko) 15 Dec-4 Maj
Bastien und Bastienne (Mozart) 8 Mar-10 Maj
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 SepDir.: Valentin Uryupin; Prod.: George Isaakyan
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Sep-19 MajDir.: Valery Platonov; Prod.: George Isaakyan
Pimpinone (Telemann) 10 Sep-17 OktDir.: Maxim Emelyanychev; Prod.: Tatyana Stepanova
The Indian Queen (Purcell) 25 Sep-2 OktDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Peter Sellars
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 Okt-13 DecProd.: Georgy Isaakyan
Le astuzie femminili (Cimarosa) 10 OktDir.: Medeya Yassonidi; Prod.: Maria Rubina
The Broken Cup (Donizetti) 15 Okt-17 JanDir.: Damir Maxutov; Prod.: Olga Enns
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 18 Okt-13 MajDir.: Valery Platonov / Valentin Uryupin / Damir Maxutov; Prod.: Andrejs Žagars
L'orfeo (Monteverdi) 20 Okt-31 JanDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
Madama Butterfly (Puccini) 26 Okt-15 MajProd.: Denis Radchenko
Adventures in Opera Country (Minkov) 27 Okt-4 FebDir.: Damir Maxutov; Prod.: Elena Alexandrova(original), Olga Enns(revival), Ekaterina Malaya(revival)
Il campanello di notte (Donizetti) 27 Okt-24 JanDir.: Damir Maxutov; Prod.: Olga Enns
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 30 Okt-21 FebDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 3-6 NovProd.: Georgy Isaakyan
The Malachite Casket (Batin) 9 Nov-9 MarDir.: Damir Maksutov; Prod.: Olga Enns
Carmen (Bizet) 12 Nov-16 JanDir.: Valentin Uryupin; Prod.: Georgy Isaakyan
The Little Sweep (Britten) 16 Nov-6 JanDir.: Damir Maxutov; Prod.: Olga Enns
A Christmas Carol (Batin) 17 NovDir.: Dmitry Batin / Raushan Yakupov; Prod.: Olga Enns
La traviata (Verdi) 19 Nov-31 MajProd.: Sergey Mindrin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Nov-23 JanProd.: Evgenia Minakova(original), Georgy Isaakyan(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-4 DecDir.: Raushan Yakupov; Prod.: Valeria Borodina
Cleopatra (Massenet) 10 Dec-7 MajDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
The Twelve Months (Banevich) 25 Dec-20 AprDir.: Evgenii Kirilov; Prod.: Georgy Isaakyan(original), Olga Enns(original), Tatyana Stepanova(revival)
Cendrillon (Massenet) 5 Feb-4 MarDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
Medeamaterial (Dusapin) 7 FebDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Filipp Grigorian
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Feb-24 AprDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 18 Feb-25 MajProd.: Iosif Keller(original), Georgy Isaakyan(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-16 MarDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Philipp Himmelmann
La bohème (concert) (Puccini) 30 MarDir.: Teodor Currentzis
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
Silvia (Kálmán) 2 Okt-20 AprDir.: Sergei Inkov; Prod.: Susanna Tsiryuk
Carmen (Bizet) 11 Okt-28 FebDir.: Sergei Inkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Okt-3 AprDir.: Sergei Inkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 22 Okt-11 AprProd.: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Nov-30 MarDir.: Sergei Inkov; Prod.: Olga Mukhortova
La traviata (Verdi) 10 Nov-14 MarDir.: Sergei Inkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Morozko (Bocharov) 1 Dec-9 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Dec
Rostov, Rostov State Opera  / 
Faust (Gounod) 22 Sep-11 Maj
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 29 Sep-16 MajDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Susanna Tsiryuk
Bajadere (Kálmán) 6 Okt-2 MajDir.: Andrey Anikhanov; Prod.: Alexei Stepanyuk
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 12 Okt-6 AprDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Leonid Shatohin
La traviata (Verdi) 13 Okt-30 MajDir.: Maurizio Dones; Prod.: Susanna Tsiryuk
White Acacia (Dunayevsky) 20 Okt-22 JunDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Kirill Strezhnev
Carmen (Bizet) 23 Okt-20 JunDir.: Valery Voronin; Prod.: Yuri Laptev
Ball im Savoy (Abraham) 27 Okt-6 JunDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Yuri Alexandrov
Die lustige Witwe (Lehár) 2 Nov-11 AprDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Susanna Tsiryuk
Prince Igor (Borodin) 3 Nov-4 MajDir.: Valery Voronin; Prod.: Yuri Alexandrov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 Nov-19 AprDir.: Andrey Anikhanov; Prod.: Konstantin Balakin
La bohème (Puccini) 15 Nov-18 MajDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Konstantin Balakin
Madama Butterfly (Puccini) 17 Nov-7 JunDir.: Robert Lyall; Prod.: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Nov-27 AprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Susanna Tsiryuk
Rigoletto (Verdi) 29 Jan-23 AprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Yuri Laptev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Feb-23 MajDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Vyacheslav Kushchev
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12 AprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Susanna Tsiryuk
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 14 Sep-24 AprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Yuri Alexandrov
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Sep-19 AprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Ivan Fadeev
Prince Igor (Borodin) 25 Sep-26 MarDir.: Boris Benkogenov; Prod.: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 4 Okt-28 FebDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Dieter Kaegi
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Okt-16 AprDir.: Viktor Kulikov; Prod.: Nina Chusova
La traviata (Verdi) 30 Okt-12 AprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Antonio de Lucia
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 NovDir.: Vladimir Kovalenko / Viktor Kulikov; Prod.: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Nov-9 AprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Silvia (Kálmán) 14 Dec-4 MajDir.: Eugene Khokhlov
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Dec-18 MajDir.: Eugene Khokhlov; Prod.: Galina Tarasova
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Jan-11 MajDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Vladimir Petrov
Tosca (Puccini) 22 Mar-2 AprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 14 MajDir.: Viktor Kulikov; Prod.: Mikhail Kislyarov
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 1 Okt-20 FebProd.: Alexei Stepanyuk
Rusalka (Dargomizhsky) 5 Okt-16 Feb
Carmen (Bizet) 8 Okt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 10 Okt-8 Apr
Oresteia (Taneyev) 13 Okt-25 Mar
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Okt-12 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 17 Okt-13 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 Okt-12 Mar
Rigoletto (Verdi) 27 Okt-23 Apr
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Okt-6 Mar
Silvia (Kálmán) 3 Nov-5 Jan
Les brigands (Offenbach) 9 Nov-18 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Nov-27 Apr
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Nov-4 Mar
Sadko (Rimsky-Korsakov) 24 Nov-6 Feb
Prince Igor (Borodin) 13 Dec-14 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Dec
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 11 Jan-26 Feb
La traviata (Verdi) 26 Jan-20 Mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Jan-15 Apr
Tosca (Puccini) 2 Feb-2 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Feb-20 Apr
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 28 Feb
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Sep-27 Apr
La belle Hélène (Offenbach) 14 Sep-18 Apr
La traviata (Verdi) 18 Sep-2 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-13 Apr
Boris Godunov (Musorgsky) 27 Sep-12 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Sep-25 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 29 Sep-9 Apr
Tosca (Puccini) 3 Okt-23 Apr
Pietro il Grande (Donizetti) 10 Okt-3 Apr
La bohème (Puccini) 11 Okt-20 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 Okt-28 Mar
The Rape of Lucretia (Britten) 27 Okt-8 Feb
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 6 Nov
Don Juan (Mozart) 9 Nov-31 Mar
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 10 Nov-5 Mar
Rigoletto (Verdi) 29 Nov-11 Apr
Not Love Alone (Shchedrin) 5-6 Apr
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
The Lefthander (Shchedrin) 9 Sep-10 MajDir.: Valery Gergiev; Prod.: Alexei Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Sep-24 JunDir.: Boris Gruzin / Pavel Smelkov; Prod.: Mariusz Trelinski
Lohengrin (concert) (Wagner) 10 Sep-18 AprDir.: Valery Gergiev
Macbeth (Verdi) 11 Sep-13 AprDir.: Valery Gergiev / Gavriel Heine; Prod.: David McVicar
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 12 Sep-30 AprDir.: Boris Gruzin; Prod.: Yuri Temirkanov
Rusalka (Dargomizhsky) 13 Sep-4 MajDir.: Valery Gergiev / Pavel Petrenko; Prod.: Vasily Barkhatov
Prince Igor (Borodin) 15 Sep-23 JanDir.: Boris Gruzin; Prod.: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-3 MajDir.: Gavriel Heine / Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alain Maratrat
Opera anthology (Verdi) 18 SepDir.: Andrei Petrenko
My Fair Lady (Loewe) 19-21 SepDir.: Gavriel Heine; Prod.: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 20 Sep-16 MajDir.: Boris Gruzin; Prod.: Paul Curran
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Sep-5 FebDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Alexander Petrov
Faust (Gounod) 24 Sep-26 NovDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Isabella Bywater
La traviata (Verdi) 27 Sep-2 AugDir.: Mikhail Agrest / Boris Gruzin; Prod.: Charles Roubaud
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Sep-9 FebDir.: Karen Durgaryan; Prod.: Andrei Konchalovsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Sep-16 AprDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Alain Maratrat
Jenůfa (Janáček) 1 OktDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Vasily Barkhatov
Carmen (Bizet) 3 Okt-2 AprDir.: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich; Prod.: Alexei Stepanyuk
Don Quichotte (Massenet) 4 Okt-16 MarDir.: Christian Knapp; Prod.: Yannis Kokkos
Requiem (concert) (Mozart) 4 Okt
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Okt-30 MarDir.: Boris Gruzin; Prod.: Alexander Petrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 8 Okt-25 MarDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Vladislav Pazi
Aida (Verdi) 9 Okt-19 MarDir.: Boris Gruzin; Prod.: Alexei Stepanyuk
Don Giovanni (Mozart) 10 Okt-18 MarDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Johannes Schaaf
Il trovatore (Verdi) 11 Okt-7 JunDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Turandot (Puccini) 12 Okt-13 FebDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Charles Roubaud
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Okt-23 AugDir.: Mikhail Agrest / Zaurbek Gugkaev; Prod.: Yuri Alexandrov
A Life for the Tsar (Glinka) 15 OktDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La bohème (Puccini) 18 Okt-21 AprDir.: Gavriel Heine; Prod.: Ian Judge
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 20 Okt-3 MajDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Lotfi Mansouri
Les Troyens (concert) (Berlioz) 21 OktDir.: Christian Knapp
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 OktProd.: Jonathan Kent
Madama Butterfly (Puccini) 23 Okt-21 MajDir.: Boris Gruzin; Prod.: Mariusz Treliński
Macbeth (concert) (Verdi) 25 OktDir.: Mikhail Sinkevich
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Okt-24 MajDir.: Pavel Bubelnikov; Prod.: Alexander Petrov
La forza del destino (Verdi) 27 Okt-10 AprDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Elijah Moshinsky
Messa da Requiem (Verdi) 29 Okt-8 AprDir.: Mikhail Agrest
Attila (Verdi) 31 Okt-1 NovDir.: Christian Knapp; Prod.: Arturo Gama
L'Heure espagnole (Ravel) 2 Nov
Gianni Schicchi (Puccini) 2 Nov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Nov-9 AugDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Yuri Temirkanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Nov-15 FebDir.: Gavriel Heine; Prod.: Alexei Stepanyuk
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 6 Nov-11 FebDir.: Ignat Solzhenitsyn; Prod.: Irina Molostova
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7-8 NovDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Michael Sturminger
Il viaggio a Reims (Rossini) 10 NovDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Alain Maratrat
The Turn of the Screw (Britten) 12 NovDir.: Pavel Smelkov; Prod.: David McVicar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-14 NovDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Claudia Solti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 NovDir.: Christian Knapp; Prod.: Vasily Barkhatov
The Rape of Lucretia (concert) (Britten) 15 NovDir.: Alice Farnham
The Nose (Shostakovich) 17 NovDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Aida (Verdi) 2 Dec-21 Feb
The Brothers Karamazov (Smelkov) 3 DecProd.: Vasily Barkhatov
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 5 DecProd.: Dmitri Tcherniakov
Boris Godunov (Musorgsky) 10 Dec-21 MarProd.: Graham Vick
Christmas Eve (Rimsky-Korsakov) 14 Dec-19 Feb
Semyon Kotko (Prokofiev) 17 DecProd.: Yuri Alexandrov
Sadko (Rimsky-Korsakov) 5 Jan-15 MarProd.: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 Jan-25 Feb
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 14 Jan
Don Carlos (Verdi) 20 Jan-6 FebDir.: Valery Gergiev / Karen Durgaryan; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 JanProd.: Ian Judge
Dead Souls (Shchedrin) 29 Jan
Khovanshchina (Musorgsky) 30 Jan-7 MarDir.: Valery Gergiev; Prod.: Leonid Baratov(original)
Mazepa (Tchaikovsky,P) 4 FebProd.: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
The Pranks of Fata Morgana (Prokofiev) 8-9 Feb
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 8 FebDir.: Emmanuel Villaume
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 15 FebProd.: Yuri Laptev(revival)
Nabucco (Verdi) 20 Feb-8 MarProd.: Dmitry Bertman
Rigoletto (Verdi) 5 Mar-23 MajProd.: Irkin Gabitov
Concert (Wagner) 6 MarDir.: Valery Gergiev
The Gambler (Prokofiev) 12 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Mar-20 AprDir.: Gavriel Heine; Prod.: Isabelle Partiot-Pieri
Elektra (Strauss) 20 Mar
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 Mar
Salammbô (concert) (Musorgsky) 25 MarDir.: Pavel Petrenko
Così fan tutte (Mozart) 19-20 AprDir.: Vincent de Kort; Prod.: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 22 AprProd.: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 22 AprProd.: Walter Le Moli
Il tabarro (Puccini) 22 AprProd.: Walter Le Moli
Otello (Verdi) 22 Apr-6 MajDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Vasily Barkhatov
War and Peace (Prokofiev) 24-26 Apr
Rigoletto (Verdi) 23 MajProd.: Irkin Gabitov
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Sep-21 JunDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Fabio Sparvoli
La bohème (Puccini) 20 Sep-6 MajDir.: Peter Feranec; Prod.: Arnaud Bernard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 Sep-30 JunDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Liliana Cavani
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Sep-21 NovDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Liliana Cavani
Cinderella (Asaf'yev) 29 Sep-6 AprDir.: Igor Tomashevsky; Prod.: Olga Mukhortova
Iolanta (Tchaikovsky,P) 29 Sep-28 JunDir.: Valentin Bogdanov; Prod.: Sergey Shepelyov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Okt-2 JunDir.: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec; Prod.: Andrejs Žagars
La traviata (Verdi) 5 Okt-25 MajDir.: Alexey Nyaga; Prod.: Stanislav Gaudasinsky
Rusalka (Dvořák,A) 8 Okt-13 JunProd.: Igor Konyaev
Tosca (Puccini) 11 Okt-17 JunDir.: Mikhail Tatarnikov / Valentin Bogdanov; Prod.: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 13 OktProd.: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Okt-21 AprDir.: Vasily Petrenko; Prod.: Vasily Barkhatov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Nov-30 MajDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Stanislav Gaudasinsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-5 AprDir.: Valentin Bogdanov; Prod.: Daria Panteleyeva
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 Jan-10 JunDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Andrey Moguchiy
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 12-13 FebDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Andriy Zholdak
St Petersburg, St Petersburg Theatre of Musical Comedy  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 Jul-22 Apr
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Jul-21 Feb
Silvia (Kálmán) 19 Jul-17 Apr
Mr X (Kálmán) 20 Jul-20 Feb
Spring Parade (Stolz) 21 Jul-22 Sep
Countess Maritza (Kálmán) 22 Jul-10 Dec
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Jul-29 Jan
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 24 Jul-14 Dec
Baroness Lili () 27 Jul-27 Apr
Die Bajadere (Kalman,E) 31 Jul-15 Jan
Madame Pompadour (Fall) 11 Okt-13 Dec
The Bird Seller (Zeller,C) 15 Okt-21 Jan
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 27 Okt-23 Apr
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Aleko (Rakhmaninov) 12 Dec
Silvia (Kálmán) 26 Feb-16 Apr
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Mar-20 Maj
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Carmina Burana (Orff) 27 Sep-9 Nov
Silvia (Kálmán) 2 Okt-11 Apr
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 Okt-9 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 Okt
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Okt-16 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Okt
Gräfin Mariza (Kálmán) 16 Okt-6 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18-20 Okt
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 Okt-19 Feb
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 26 Okt-13 Feb
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 Nov-21 Feb
La traviata (Verdi) 10 Nov-5 Feb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Nov-23 Jan
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Nov-20 Apr
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 26 Dec-15 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Jan-25 Mar
Sevastopol Waltz (Listov) 25 Jan
Die Kluge (Orff) 9 Feb
Der Troubadour (Verdi) 22 Feb-18 Apr
Tosca (Puccini) 12 Apr
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 1 Okt-5 AprDir.: Ruben Aharonian; Prod.: Olga Malikova
Opera anthology (Verdi) 10 Okt
Baroness Lili () 3 Nov-10 MarDir.: Ivan Egorov; Prod.: Sergey Shepelev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Dec
Mr X (Kálmán) 4 Dec
Bajadere (Kálmán) 12 Dec-6 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Jan
Viva la Mamma (Donizetti) 15 Jan
Babi Revolt (Ptichkin) 4 Feb
Don Pasquale (Donizetti) 12 Feb
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 14 Mar-15 Apr