2014/15 > Belgien 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2014/15 > Belgien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Storbrittanien Nederländerna

Belgien
 
Tyskland
Frankriken Luxenburg

Antwerpen, Muziektheater Transparant  / 

Arthur (Purcell) 12 SepDir.: George Petrou; Prod.: Paul Koek
Antwerpen, Opera Vlaanderen  / 
Elektra (Strauss) 12-19 SepDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: David Bösch
Khovanchtchina (Musorgsky) 31 Okt-8 NovDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: David Alden
Cosi fan tutte (Mozart) 14-31 DecDir.: Umberto Benedetti Michelangeli / Jan Schweiger; Prod.: Guy Joosten
Akhnaten (Glass) 13-22 FebDir.: Titus Engel; Prod.: Nigel Lowery
Don Giovanni (Mozart) 17 Mar-2 AprDir.: Alexander Joel / Yannis Pouspourikas; Prod.: Guy Joosten
La juive (Halevy) 14-21 AprDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Peter Konwitschny
Private View (Van Parys) 13-15 MajDir.: Etienne Siebens; Prod.: Tom Creed
Tannhauser (Wagner) 4-17 OktDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Calixto Bieito
Der Konig Kandaules (Zemlinsky) 29 Nov-3 AprDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Andrij Zholdak
La Boheme (Puccini) 13-31 DecDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Robert Carsen
Otello (Verdi) 12-25 FebDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Thalheimer
Idomeneo (Mozart) 30 Apr-10 MajDir.: Paul McCreesh / Benjamin Bayl; Prod.: David Bösch
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 24 Jun-5 JulDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Calixto Bieito
Bruxelles, Théâtre Royal de la Monnaie / De Munt  / 
Daphne (Strauss) 9-30 SepDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Guy Joosten
Die Entfuhrung aus dem Serail (concert) (Mozart) 22 SepDir.: René Jacobs
Schwanengesang (Schubert) 4-5 OktProd.: Romeo Castellucci
Shell Shock (Lens) 24 Okt-2 NovDir.: Koen Kessels; Prod.: Sidi Larbi Cherkaoui
Don Giovanni (Mozart) 2-30 DecDir.: Ludovic Morlot; Prod.: Krzysztof Warlikowski
L'enfance du Christ (concert) (Berlioz) 19-21 DecDir.: Ludovic Morlot
Die schone Mullerin (Schubert) 12 Jan
Fierrabras (concert) (Schubert) 21-24 JanDir.: Ádám Fischer
Tamerlano (Handel) 27 Jan-28 FebDir.: Christophe Rousset; Prod.: Pierre Audi
Alcina (Handel) 28 Jan-1 MarDir.: Christophe Rousset; Prod.: Pierre Audi
Medulla (Bjork) 4-8 FebDir.: Bassem Akiki; Prod.: Sjaron Minailo
Winterreise (Schubert) 9 Feb
Schwanengesang (Schubert) 17 Feb
Jakob Lenz (Rihm) 27 Feb-7 MarDir.: Franck Ollu; Prod.: Andrea Breth
Il barbiere di Siviglia (concert) (Paisiello) 6 MarDir.: René Jacobs
Le vin herbe (concert) (Martin,F) 10 MarDir.: Hans-Christoph Rademann
Penthesilea (Dusapin) 31 Mar-18 AprDir.: Ludovic Morlot; Prod.: Katie Mitchell
Un ballo in maschera (Verdi) 12-27 MajDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Alex Ollé
Dichterliebe (Schumann) 18 Maj
Aleko (Rakhmaninov) 16-30 JunDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Kirsten Dehlholm, Jon R Skulberg
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 16-30 JunDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Kirsten Dehlholm, Jon R Skulberg
The Miserly Knight (Rakhmaninov) 16-30 JunDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Kirsten Dehlholm, Jon R Skulberg
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-18 SepDir.: Thomas Rösner; Prod.: Damiano Michieletto
Powder her face (Ades) 22 Sep-3 OktDir.: Alejo Pérez; Prod.: Mariusz Treliński
La vestale (Spontini) 13-25 OktDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Eric Lacascade
Requiem (Berlioz) 6-7 NovDir.: Alain Altinoglu
Medulla (Bjork) 15-21 NovDir.: Bassem Akiki; Prod.: Sjaron Minailo
The Messiah (Handel) 3 DecDir.: Hervé Niquet
Hansel und Gretel (Humperdinck) 15-22 DecDir.: Lothar Koenigs
To Be Sung (Dusapin) 6-9 JanDir.: Bassem Akiki; Prod.: Sjaron Minailo
Demon (concert) (Rubinstein) 21-24 JanDir.: Mikhail Tatarnikov
L'opera seria (concert) (Gassmann) 9-16 FebDir.: René Jacobs
Adriana Lecouvreur (Cilea) 17-21 FebDir.: Evelino Pidò
Beatrice et Benedict (Berlioz) 24 Mar-6 AprDir.: Jérémie Rhorer / Samuel Jean; Prod.: Richard Brunel
Mitridate, re di ponto (Mozart) 5-19 MajDir.: Christophe Rousset; Prod.: Robert Carsen
Frankenstein (Grey) 14-30 JunDir.: Leo Hussain / Bassem Akiki; Prod.: Alex Ollé
Gent, Opera Vlaanderen  / 
Elektra (Strauss) 27 Sep-3 OktDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: David Bösch
Khovanchtchina (Musorgsky) 26 Nov-2 DecDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: David Alden
Cosi fan tutte (Mozart) 9-20 JanDir.: Umberto Benedetti Michelangeli / Jan Schweiger; Prod.: Guy Joosten
Akhnaten (Glass) 4-10 MarDir.: Titus Engel; Prod.: Nigel Lowery
La juive (Halevy) 29 Apr-6 MajDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-30 JunDir.: Paul McCreesh; Prod.: Guy Joosten
Tannhauser (Wagner) 19-27 SepDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Calixto Bieito
Armida (Rossini) 19 Nov-4 DecDir.: Alberto Zedda / Ryuichiro Sonoda; Prod.: Mariame Clément
La Boheme (Puccini) 10-20 JanDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Robert Carsen(original), Frans Willem de Haas(revival)
Otello (Verdi) 5-15 MarDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Thalheimer
Der Konig Kandaules (Zemlinsky) 13-24 AprDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Andrij Zholdak
Idomeneo (Mozart) 20-25 MajDir.: Paul McCreesh / Benjamin Bayl; Prod.: David Bösch
Liège, Opéra Royal de Wallonie  / 
La cenerentola (Rossini) 19-30 SepDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
Manon (Massenet) 16-25 OktDir.: Patrick Davin; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Luisa Miller (Verdi) 26 Nov-7 DecDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Jean-Claude Fall
Tosca (Puccini) 20 Dec-2 JanDir.: Paolo Arrivabeni / Cyril Englebert; Prod.: Claire Servais
Les Joyeuses commeres de Windsor (Nicolai) 30 Jan-7 FebDir.: Christian Zacharias; Prod.: David Hermann
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 20-22 FebDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Dominique Serron
Rigoletto (Verdi) 15-31 MarDir.: Renato Palumbo; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Les Pecheurs de perles (Bizet) 17-25 AprDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Yoshi Oïda
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-27 JunDir.: Bruno Campanella; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Ernani (Verdi) 24 Sep-6 OktDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Jean-Louis Grinda
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 18-24 OktDir.: Guy Van Waas; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17 Nov-1 DecDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Die Zauberflote (Mozart) 18 Dec-5 JanDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 24 Jan-5 FebDir.: Patrick Davin; Prod.: Ludovic Lagarde
La Voix Humaine (Poulenc) 24 Jan-5 FebDir.: Patrick Davin; Prod.: Ludovic Lagarde
La scala di seta (Rossini) 11-19 MarDir.: Christopher Franklin; Prod.: Damiano Michieletto
Manon Lescaut (Auber) 10-19 AprDir.: Cyril Englebert; Prod.: Paul-Emile Fourny
La Traviata (Verdi) 13-22 MajDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
La boheme (Puccini) 17-26 JunDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera